صادرات میوه از بندر امیرآباد کلیدی بود


پس از دریافت مجوز پایانه صادراتی کانتینرهای یخچال دار ، صادرات محصولات کشاورزی و میوه از بندر امیرآباد در استان مازندران تا یک ماه دیگر آغاز می شود.

به گزارش ایسنا ، به نقل از شرکت مدیریت ظروف یخچالی اوشن ، این شرکت سرانجام پس از حدود 2 سال تلاش توانست مجوز صادرات میوه ، سبزیجات و محصولات کشاورزی را در قالب حمل و نقل با ظروف یخچال دار در دریای خزر دریافت کند. تجارت ، صادرات و واردات ، در زمینی به مساحت 2000 متر مربع در بندر امیرآباد ، استان مازندران ، که یکی از مناطق آزاد تجاری و اقتصادی کشور است ، واقع شده است.

مدیرعامل این شرکت از نبود بنادر مجهز به پایانه های صادراتی کانتینرهای یخچال دار در کشور صحبت کرد و گفت: یکی از نقاط ضعف کشور از نظر صادرات مشکلات حمل و نقل است و این اولین بار است که چنین پایانه حمل و نقل با تجهیزات تبرید حمل میوه و محصولات کشاورزی راه اندازی می شود.

میثم روباتی بادی ضمن قدردانی از تلاش های دکتر سعیدی پور ، مدیر مجتمع بندری امیرآباد در همکاری کامل با شرکت اقیانوس و حمایت بی نظیر در اخذ مجوز و تخصیص زمین ، تأکید کرد: با وجود خرابکاری های متعدد در روند صدور مجوز ، اما در نهایت این محقق مهم در در مراحل بعدی و با گسترش فعالیت ، ما قصد داریم مساحت 2000 متر مربع را به 20000 متر مربع گسترش دهیم.

روباتی در تشریح مزایای مختلف طرح پایانه صادرات کانتینر سردخانه ، خاطرنشان کرد: مبادله ارز و جلوگیری از خروج ارز برای حمل و نقل ، تسهیل صادرات مستقیم برای کشاورزان و تجار ، حذف واسطه ها و دلالان در بازار محصولات کشاورزی ، کاهش زمان ترانزیت و تحویل سریع محصولات به بازار هدف ، ایجاد شغل و مهمتر از همه ، طراوت محصول برای صادرات به بازارهای هدف از جمله مزایا و مزایای این طرح است.

وی حجم سرمایه گذاری این پروژه را حدود 30 میلیارد تومان عنوان کرد و تصریح کرد: پایانه صادراتی کانتینرهای یخچال دار در فاز اول و شروع فعالیت برای حداقل 100 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند اما با گسترش پروژه این ظرفیت اشتغال قطعاً چندین برابر افزایش می یابد. دهها برابر اشتغال غیر مستقیم خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت اوشن با بیان معایب حمل و نقل خودرو در کشور در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی ، گفت: طراوت و شادابی میوه ها به دلیل طولانی بودن روند حمل و نقل تا رسیدن به مشتری در بازارهای هدف صادراتی از بین رفته است. این بازارها به عنوان میوه های درجه پایین چندان محبوب نیستند ، اما طراوت میوه با صادرات از طریق یک ظرف یخچال دار از طریق دریا حفظ می شود.

روباتی از حجم عظیم محصولات کشاورزی در نقاط مختلف کشور به عنوان ظرفیت مناسب برای تسخیر بازارهای هدف صادراتی به ویژه در کشورهای مستقل مشترک المنافع خبر داد و تصریح کرد: بازار هدف کشورهای حاشیه دریای خزر بسیاری از محصولات کشاورزی ایران به ویژه استان را می خواهد. آنها اهل مازندران هستند و استقبال می کنند که مرکبات ، کیوی ، انار ، گلها و گیاهان قیمتهای بسیار خوبی در بین این کشورها دارند.

وی چالش اصلی حمل و نقل زمینی محصولات کشاورزی را حمل و نقل دستی کامیون ها برای انتقال به خودروهای مختلف و همچنین خاموش شدن یخچال های کانتینری عنوان کرد و یادآور شد: به دلیل مشکلات مصرف سوخت در این خودروها ، به عنوان مثال در 15- فرآیند حمل و نقل روزانه ، ظرف یخچال 7 تا 10 روز روشن می ماند و بقیه روز خاموش است ، در این صورت میوه دچار شوک حرارتی می شود و وقتی به دست مشتری می رسد ، کیفیت لازم و دلپذیر را ندارد. و باعث رد و بازگشت بار می شود.

صادرکننده افزود: ظروف یخچال دار این شرکت در تمام مراحل از ابتدای زنجیره تولید محصولات کشاورزی تا انتهای زنجیره و بازارهای هدف صادراتی ، به طور کامل بدون خاموشی به برق متصل شده و دمای ظرف به گونه ای کنترل می شود که محصول صادراتی دارای کیفیت یکسان روی درخت تحویل به بازارهای هدف در هر نقطه از جهان حفظ می شود و برای اطمینان از طراوت محصول در یخچال به مقصد منتقل نمی شود.

روباتی اولین هدف از ساخت مرکز پایانه صادرات کانتینر یخچال را معرفی این ظرفیت به عموم مردم به ویژه کشاورزان عنوان کرد. بیشتر این اقدام به نفع کشاورزان منطقه خواهد بود زیرا کارگزاری به حداقل می رسد و کشاورز می تواند سهم بیشتری از سود حاصل از فروش محصول خود داشته باشد.

وی اهداف بعدی را توسعه مجتمع و استخدام دلالان در اقصی نقاط استان و کشور برای تحویل مستقیم محصولات کشاورزی به پایانه عنوان کرد و افزود: از آنجا که کشاورز فاقد توان مالی است و با بازار هدف صادراتی آشنا نیست. ، این پایانه به عنوان یک کاتالیزور برای صادرات مستقیم محصولات کشاورزی عمل می کند ، بنابراین علاوه بر کاهش قیمت ها با حذف واسطه ها ، پس انداز اصلی و بخش عمده فروش عمده محصول درآمد کشاورز است.

مدیرعامل شرکت اقیانوس با بیان اینکه چرخه خرید از کشاورزان با حذف کارگزاران ، پایانه را مستقیماً به کشاورز وصل کرد و این افق بعدی راه اندازی این مجموعه است ، اظهار کرد: در این مرحله ، کشاورز محصول خود را با خیال راحت در اختیار دارد. دسترس. پایانه را می گذارد و قیمت محصول خود را ظرف 40 روز دریافت می کند ، که در آن بانک پاسارگاد آمادگی خود را برای تامین مالی پایانه اعلام کرده است.

روباتی افزود: شعار ما از اولین قدم “هر کشاورز یک تاجر است” بود که امیدواریم محقق شود تا کشاورز استرس سرمایه و محصول خود را نداشته باشد ؛ در واقع پایانه صادرات ظروف یخچال دار به عنوان SNAP در بحث حمل و نقل و تجزیه قیمت و تولید کننده را سودآور می کند ، در واقع این یک SNAP دریایی خواهد بود ؛ به عبارت دیگر ، این پایانه آخرین زنجیره تکمیل صنعت کشاورزی است.

وی مشکل اصلی استان مازندران را فروش زمین های کشاورزی به دلیل تورم و افزایش مخارج معیشتی و خانوار کشاورزان عنوان کرد و تصریح کرد: با بهره برداری از پایانه صادراتی کانتینر سردخانه ای در بندر امیرآباد ، سهم فروش محصولات کشاورزی با استفاده از صادرات ظرفیت برای کشاورزان در حال افزایش است و با تجار کشاورزان ، صنعت کشاورزی قطعاً سودآورتر شده است و کشاورزان دیگر زمین را نمی فروشند.

صادرکننده و مدیر پروژه پایانه صادراتی کانتینرهای یخچال با بیان اینکه مرحله بعدی و افق نهایی این مجموعه تامین بذر برای کشاورزان و تولید محصولات ارگانیک است ، افزود: بذر اصلاح شده ضمن تکیه بر محصولات ارگانیک قطعاً محصولات بیشتری تولید می کند. نقاط صادراتی ” این محصول می تواند بازارهای صادراتی ایران را افزایش دهد.

روباتی به مطالعات تحقیقاتی و طرح توجیهی 100 صفحه ای این طرح با نگاهی به همه جنبه های صادرات و تقویت صنعت کشاورزی اشاره کرد و گفت: این طرح ممکن است در ابتدا و اولین گام پایانه حمل و نقل باشد ، اما آخرین مرحله ما اهداف باعث تغییرات چشمگیر در صنعت می شود. ” کشاورزی دارای استان و کشور و همچنین صادرات محصولات کشاورزی خواهد بود.

وی از سنگ اندازی های مختلف و تهدیدهای موجود از سوی بسیاری از شرکت های بزرگ مانند Tidewater Middle East که با این طرح مخالف بودند ابراز تاسف کرد: “با طرحی که برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین برای توسعه صنعت کشاورزی سودآور است.” مخالفت ها و خرابکاری های زیادی وجود داشت ، ما یک سال و نیم تعطیل بودیم ، در حالی که ما هیچگونه حمایت مالی از دولت نخواستیم و فقط به یک قطعه زمین نیاز داشتیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت ظروف سردخانه اقیانوس با انتقاد از بنادر شمالی کشور به دلیل نداشتن پلاک و محل قرارگیری ظروف یخچال دار ، خاطرنشان کرد: بندر امیرآباد به انبار عمده گندم ، جو و آهن تبدیل شده است که فقط تخلیه و بارگیری نمی شود ، چرا باید بنادر شمالی استانداردهای لازم را رعایت نکنند.

روباتی از آغاز ترمینال همزمان با ارسال اولین محموله بزرگ صادراتی به روسیه با 20 کانتینر یخچالدار طی سفارش اولیه خبر داد و افزود: اولین محموله در اواسط سپتامبر ارسال می شود که شروع ترمینال و امکان فرود تا 20 هزار متر وجود دارد زیرا تعداد ظروف یخچال ما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در حال حاضر با دولت است و ما هزینه هایی را که دولت موظف به پرداخت آن است ، اجرا کرده ایم ، بنابراین هم مجموعه بندر امیرآباد و هم دولت از مزایای آن برخوردار خواهند شد ، در حالی که کشتیرانی رونق می گیرد و به دقیق باشید ، “این طرح علاوه بر مزایای اصلی آن ، چندین مزیت جانبی نیز خواهد داشت.

پایان گزارش آگهی

سایت خبری دانش آموزان ایران
دانش آموزان ایران
https://iranstuds.ir/blog/search-engine-optimization/
www.iranstuds.ir/blog/search-engine-optimization/
https://iranstuds.ir
www.iranstuds.ir
iranstuds.ir
iranstuds